Kaip tinkamai išsirinkti dantų šepetėlį?

Dantų šepetėlis yra pagrindinė mechaninio apnašų valymo priemonė. Norint pasiekti maksimalų dantų valymo šepetėliu efektyvumą, svarbu žinoti kaip pasirinkti sau labiausiai tinkantį šepetėlį.

Dantų šepetėlių rūšys

Šepetėlių būna įvairiausių – pagal naudojimosi ir veikimo būdą išskiriami rankiniai ir mechaniniai, pagal paskirtį – bendrosios ir specialiosios paskirties šepetėliai.

Rankiniai dantų šepetėliai

  • Bendrosios paskirties. Šie šepetėliai tarpusavyje skiriasi rankenėlės forma, ilgiu, kaklelio palinkimo kampu, tamprumu, galvutės dydžiu ir forma, šerelių ilgiu, storiu, eilių skaičiumi ir tankiu, šerelių kirpimu.
  • Mechaniniai šepetėliai gali būti elektriniai, ultragarsiniai, jonizuojamieji.

ŠEPETĖLIO RANKENĖLĖS būna skirtingo ilgio ir storio. Šepetėliai su storesnėmis rankenėlėmis yra rekomenduojami vyresnio amžiaus žmonėms ir neįgaliesiems.

ŠEPETĖLIO KAKLELIS gali būti tiesus arba lenktas. Tačiau apnašos daug geriau nuvalomos, jei kaklelis yra lenktas.

ŠEPETĖLIŲ GALVUTĖS. Mažos galvutės yra skirtos vaikams bei sunkiai prieinamų vietų priežiūrai. Vidutinio dydžio galvutės skirtos paaugliams ir suaugusiems, o šepetėliai su didelėmis galvutėmis skirti protezams valyti.

ŠEPETĖLIŲ KIETUMAS. Pagal ISO standartą šepetėliai skirstomi į kietus, vidutinio kietumo ir minkštus. Labai minkšti ir minkšti šepetėliai yra skirti vaikams ir suaugusiems sergantiems dantenų uždegimu, gingivitu ar periodontitu, stomatitu, kai valant skauda dantenas.
Minkšti ir vidutinio kietumo šepetėliai skirti paaugliams ir suaugusiems. Vidutinio kietumo šepetėliai taip pat rekomenduojami rūkantiems žmonėms. Na, o kieti šepetėliai tinka tik plokštelių priežiūrai, kadangi jie traumuoja dantenas bei gali pažeisti danties audinius. Dantis valytis kietais šepetėliais galima tik labai trumpą laiką, pvz., norint pašalinti dėmes.

ŠERELIŲ KIRPIMAS. Įprastas šepetėlis turi lygią valomąją plokštumą. Kryžmai išdėstytais šepetėlio šereliais galima pasiekti sunkiau prieinamas vietas, taip pat šepetėlio šereliai išilginėje plokštumoje gali būti dantyti, išdėstyti V formos pavidalu, galvutės gale šereliai gali būti ilgesni- visa tai palengvina sunkiau prieinamų vietų pasiekiamumą.

ŠERELIŲ PLUOŠTAS. Neberekomenduojama naudoti šepetėlių su šereliais iš natūralaus pluošto, kadangi jų viduje yra mums plika akimi nepastebimas kanalėlis, kuriame kaupiasi drėgmė ir mikroorganizmai. Dėl šios priežasties jie yra nehigieniški ir netinka alergiškiems žmonėms. Todėl rekomenduojama naudoti dantų šepetėlius su sintetiniais iš nailono gaminamais šereliais. Jie nealergizuoja bei yra higieniškesni.

Specialios paskirties dantų šepetėliai

Šie šepetėliai naudojami tada, kai sunku ar neįmanoma nuvalyti apnašų įprastais šepetėliais. Pvz., nešiojant ortodontinius apratus, breketus, nenuimamus protezus, implantus, kai susigrūdę dantys, netaisyklinga jų padėtis dantų lanke bei valant sunkiai prieinamus dantų paviršius.

Mechaniniai dantų šepetėliai

Mechaniniai šepetėliai valant apnašas yra taip pat efektyvūs, kaip ir paprasti rankiniai šepetėliai. Dažnai mechaniniai šepetėliai turi ir keičiamas galvutes, kurių dėka galima išsivalyti ir tarpdančius. Gali būti ultragarsiniai šepetėliai, kurių sukeliama vibracija (30 000k./min.) veikia bakterijas ir valo apnašas 3-4 mm atstumu nuo šerelių, tad gerai išvalomos sunkiai prieinamos vietos. Jonizuojantieji šepetėliai keičia apnašų krūvį ir atstumia jas nuo dantų paviršiaus.

Mechaniniai šepetėliai ypač naudingi neįgaliems, sunkiai rankas valdantiems žmonėms.

Vieno danties šepetėlis

Šiuo šepetėliu puikiai išvalomi sunkiai pasiekiami toliausiai esantys krūminiai bei protiniai dantys, ypač kai jie netaisyklingai išaugę, pakrypę. Šie šepetėliai gali turėti apvalią arba kūgio formos galvutę. Kūgio formos, smailėjanti galvutė tinkama valyti krūminių dantų kramtomuosius paviršius, kuriuose yra daug sunkiai išvalomų vagelių. Plokščia galvute valomi šoniniai dantų paviršiai. Taip pat vieno danties šepetėlis pritaikytas implantams, breketams, dantų karūnėlėms, tiltams valyti.

www.klaipedosoc.lt